سایت همسان گزینی تبیان

موسسه تبیان وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی، در حقیقت نخسیت سایت همسریابی است که به صورت دولتی راه اندازی شده است. این سایت در زیر نظر وزاردورزش و جوانان را اهندازی شده و نخستین سایتی هست که دارای مجوز در زمینه همسریابی در کشور می باشد.

مدير پروژه همسان گزيني تبيان درباره آمار ثبت نام ها گفت: بيشترين ثبت نامي ها متولدين دهه 60 بوده اند. همچنين 8 درصد از متقاضيان سايت افرادي بوده اند که سابقه ازدواج قبلي داشته اند که همسرشان فوت شده و يا متارکه کرده اند و92 درصد افرادي هستند که سابقه ازدواج ندارند. وي ادامه داد: به لحاظ تحصيلات نيز بيشترين سطح تحصيلي کارشناسي و سپس کارشناسي ارشد و دکترا هستند و از نظر وضعيت اقتصاذي و جايگاه مالي افراد نيز اغلب متقاضيان قشر متوسط جامعه هستند. حسيني درباره ميزان رضايتمندي خانواده ها از اين نوع ازدواج گفت: در واقع معرفي از طرف واسطه ها به خانواده افراد صورت مي گيرد و مفهوم اين نوع معرفي اين نيست که دختر و پسر با يکديگر در ارتباط باشند. قطعا به خاطرنوپا بودن طرح ممکن است مخالفت هايي وجود داشته باشد و يا فرهنگ سازي لازم براي اعتماد خانواده‌ها وجود نداشته باشد اما اگر کار به شکل درست و مناسبي انجام شود کم کم اعتماد خانواده ها جلب مي شود.

حسینی: درواقع معرفان مهمترین رکن و شبکه طرح همسان گزینی هستند و چنانچه این افراد با دقت انتخاب نشوند می تواند باعث آسیب شود. ما یک سیستم ارزیابی واسطه ها را داریم که باید حتما صلاحیت واسطه ها تایید شوند وهرکسی را وارد این سیستم نمی کنیم. یک هیات امنایی داریم که معرفان را شناسایی و تایید می کند، چون اگر این طرح در شهرستانها هم اجرا شود معرفان جدیدی را وارد سیستم می کنیم. تبیانیک کد وساطت به این افراد می دهد تا کسانی را که وارد می کنند مشخص شود. پس در این طرح جوانانی را داریم که خودشان معرف یا واسطه ای را می شناختند و مستقیم به ایشان مراجعه کرده اند و یکسری هم کسی را نمی شناسند. کسانی که به سایت مراجعه می کنند باید فرم اولیه را پر کنند و مراحل راستی آزمایی را بگذرانند تا به تناسب محل کار، تحصیل و زندگی به واسطه ها معرفی می شوند و مورد مناسب به آنها معرفی می شود. در این دوسال معرفان و واسطه های زیادی به ما مراجعه کردند که چون ویژگی و شرایط ما را نداشتند ردشان کردیم. الان ۱۳۰ معرف داریم . مواردی بوده که متوجه شدیم معرف در زمینه ازدواج موقت هم کار می کند که ما اصلا در این زمینه فعالیتی نداریم و طرح همسان گزینی فقط در زمینه ازدواج دائم کار می کند و به همین علت ایشان را از سیستم خارج کردیم. چون معتقدیم ابتدا باید شرایط کافی برای ازدواج دائم را مهیا کنیم .

سایت همسریابی و همسان گزینی تبیان چگونه کار می کند؟

متقاضیان بعد از تکمیل تمامی مراحل ثبت نامشان براساس تاریخ ثبت نامشان اولویت بندی شده و با ایشان تماس گرفته می شود تا برای مصاحبه حضوری دعوت شوند؛ بنابراین با توجه به آمار افراد ثبت نام کننده این زمان متغییر است اما با تمام متقاضیان ثبت نامی تماس گرفته می شود. مرحله بعد از مصاحبه حضوری مرحله ای است که متقاضیان عزیز پرونده هایشان به کارشناسان همسان گزینی جهت یافتن فرد متناسب سپرده می شود؛ این مرحله همان مرحله ای است که دوستان متقاضی علاقمندند تا مدت زمان مشخصی به آن ها داده شود و در این بازه (مصاحبه حضوری تا معرفی) پیگیری های مکرر می نمایند؛ اما لازم به ذکر است ما برای این مرحله قادر به اعلام زمان مشخصی نمی باشیم زیرا عوامل متعددی در این قسمت دخیل هستند از جمله مهمترین آن ها شرایط و خواسته های متقاضی است که متناسب با آن ها بایستی فردی در بانک اطلاعات جامع معرفین تبیان وجود داشته باشد و بعد از وجود فرد همسان و معرفی به اشخاص ممکن است یکی از طرفین شرایط و اندک تفاوت ها را نپذیرند و مجددا پرونده ها به جریان می افتد و درصف انتظار برای یافتن مورد دیگری قرار می گیرند.