ازدواج از دیدگاه روانشناسی

ازدواج یکی از مراحل مهم در زندگی انسان به شمار می‌رود. نتایج اطلاعات متعددی که در مورد ازدواج انجام شده بر اهمیت آن در سلامت جسمانی و روان شناختی تأکیده کرده‌اند. در دهه‌های اخیر توجه بسیاری از پژوهشگران و متخصصان بالینی به کیفیت روابط زناشویی ، رضایت زوجین ، آداب همسرداری در زندگی و تأثیر آن در سلامت خانواده جلب شده است. بطور کلی آنچه در مباحث روانشناسی ازدواج مورد توجه است بررسی عوامل مؤثر بر ازدواج و عوامل ارتقاء دهنده شرایط کیفی ازدواج است که مباحثی چون نقش عوامل مادی ، فرهنگی ، روانی ، شخصیتی را بر تصمیم گیری ازدواج و رضایت ازدواج را در بر می‌گیرد.

مهمترین عامل داشتن ازدواج موفق شناختی است که هر یک از زوجین نسبت به خود دارند. این شناخت با تصمیم گیری آگاهانه درباره ی انتخاب های هر فرد همراه می‌شود که نتیجه ی آن پذیرش مسئولیت این انتخاب است.

شناخت از خود نیازمند آگاهی از عواملی است که بر عملکرد شخصی و اجتماعی افراد تاثیر می گذارد. شناخت ها، هیجان ها، رفتارها، ویژگی های جنسیتی و عوامل اجتماعی از جمله مهمترین این موارد هستند.

افراد با شناختن این عوامل می‌توانند از نقاط قوت و ضعف و همچنین علت برخی از رفتار ها یا هیجان های خود آگاهی یابند و بر اساس این شناخت به دنبال یافتن فردی هستند که بیشترین انطباق را با ویژگی ها و توانایی های آن ها داشته باشد.

 موانع موفقیت در ازدواج

برای دستیابی به یک ازدواج موفق از نظر روانشناسی توجه به برخی نکات کمک کننده خواهد بود. وقتی نسبت به احساسات سایرین توجه نکنیم ممکن است خودمان را در روابط ذیحق ببینیم. حتی اگر شواهد عینی برخلاف این موضوع باشند. عضوی خود محور از خانواده را فرض کنید که عبارات ناخوشایندی بکار می‌برد. زمانی که با مقابله به مثل مواجه نمی‌شود، دیگران را به انتقادگری متهم می‌کند. زمانی که شرایط به بحث منتهی می‌شود او کسی است که داد و فریاد را آغاز می‌کند و حتی اگر دوستان او در حال بیان استدلال‌های خود با صدای ملایم باشند آنها را نیز مجبور به همین کار می‌کند.

جمله “فریاد زدن را تمام کن” پاسخ فردی است که شناخت اجتماعی وی دنیا را از هرجهت تهدید کننده می‌بیند و توانایی خود تنظیمی‌ او بواسطه این برداشت‌ها مختل شده است. چنین نمونه‌ای از تحریف شناختی می‌تواند روابط صمیمی‌ را برای مدت‌های طولانی تحت تأثیر قرار دهد.

برخی موانع ازدواج موفق شامل:

  1. پختگی کم در یک یا هردو نفر
  2. وفاداری کم به شریک زندگی
  3. مشکلات روانشناختی یک یا هردو نفر
  4. انتخاب همسر به دلیل فشارهای موقعیتی
  5. ناتوانی در بخشش
  6. عدم عوامل موثر در استحکام زندگی مشترک

 ازدواج با ثبات

به طور خلاصه یک ازدواج با ثبات، ازدواجی است که هر دو نفر احساس رضایت داشته باشند. همه افراد خصایص ناسازگار، انتظارات برآورد نشده و مواردی از این قبیل دارند. تمایز بین خصایص  قابل تغییر و موارد تغییر ناپذیر از اهمیت بالایی برخوردار است. البته پذیرش برخی کاستی ها نباید با احساس درماندگی و ناتوانی اشتباه گرفته شود. یکی دیگر ازعوامل ثبات ازدواج توانایی همدلی است. همدلی توانایی خود را جای دیگری گذاشتن است. با همدلی افراد می توانند به فهم بهتری از شریک خود دست یابند. یک رابطه مبتنی بر همدلی، یکپارچگی ایجاد می کند. در این شرایط حل مشکلات و تحمل تغییرها راحت تر صورت می گیرد. در نتیجه ثبات ازدواج امکان پذیر خواهد بود. چنانچه حل مشکلات با موانعی مواجه شد از روانشناس استفاده کنید.

در هدف و انگیزه ازدواج این نکته لازم به ذکر است که انسان ها در زمینه ازدواج دو نوع انتخاب دارند یکی انتخاب آگاهانه و دیگری انتخاب ناآگاهانه. در انتخاب آگاهانه زوجین تمام خصوصیات طرف مقابل را می بینند مثلاً چه ظاهری دارد ، والدین اش چگونه هستند و… و سپس دست به انتخاب می زنند. در انتخاب ناآگاهانه زوجین به صورت طرحواره ای جذب طرف مقابل می شوند یعنی آن موارد و خصوصیاتی که نهاد و هویت خودش ندارد ، جذب کسی می شود که دارای آن می باشد. این موضوع توسط مشاور ازدواج در بهترین مرکز مشاوره خانواده در شرق تهران بررسی می شود. معمولاً بیشتر انتخاب زوجین از نوع انتخاب ناآگاهانه است که اگر این جذب ناسالم باشد ، می تواند همین عامل جذب عامل طلاق شود.

بیشتر بخوانید: سفر کردن چه اهمیتی در سلامت خانواده دارد؟

بهترین معیارهای انتخاب همسر مناسب از دیدگاه روانشناسان

زوجین سوالات کافی نمی پرسند

بعضی اوقات زوجین سوالات آشنایی کافی از طرف مقابل نمی پرسند که مبادا همان سوالات از آنها پرسیده شود و یا اینکه آنقدر خجالت می کشند که مکالمه را نمی توانند جمع و جور کنند.

زوجین نشانه های هشدار دهنده را نادیده می گیرند

از موارد دیگر معیار انتخاب همسر مناسب می توان به گشیدن سیگار اشاره کرد مثلاً مرد سیگار می کشد و زن هم از سیگار خوشش نمی آید ولی می گوید من او را تغییر می دهم. این بدترین جمله در انتخاب همسر است. در کل ما باید با وضعیت فعلی فرد ازدواج کنیم نه با رویاهای خودمان!!!

باورهای طرف مقابل را می توانند تغییر دهند

این یکی از باورهای غلط زوجین در زمینه معیارهای انتخاب همسر مناسب می باشد. زوجین هر کسی را که انتخاب می کنند باید با باورهای حال حاضرش آن را بپذیرند و منتظر تغییر در آینده نباشند.

در معیارهای ازدواج خود به دنبال چه خصوصیات رفتاری باشید؟

از دیدگاه روانشناسان شما بايد در تعیین معیارهای ازدواج  فهرستي تهيه كنيد كه تنها به خصوصيات ظاهري مانند قد و بالا و يا رنگ مو خلاصه نشود. به مواردي مانند شخصيت ، ويژگي هاي شخصیتی ، خصوصیات رفتاری و نقاط مشترك مهم مانند زمينه هاي فرهنگي و مذهبي فكر كنيد. در دوران نامزدی معیارهای ازدواج مانند خصوصيات مطلوب مشترک شامل هوش، اصول اخلاقي كاري، صداقت، شوخ طبعي، ثبات، و توانايي برقراري روابط اجتماعي را در نظر بگیرید. برای انتخاب آگاهانه در سایت همسریابی طوبی ثبت نام کنید. به عقیده روانشناسان ، داشتن حداقل چند علاقه مشترك با همسر آینده براي انجام فعاليت هاي مشترك مانند سرگرمي يا علاقه به مسافرت امري ضروری است. از نظر روانشناسی ، توصیه می شود در زمینه های بسیاری با نامزدی که قصد ازدواج با او را دارید بتوانید به راحتی ارتباط برقرار کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


هفت + 2 =