عوامل موثر در استحکام زندگی مشترک

بدون تردید ازدواج دائم بزرگترین و مهمترین حادثة زندگی هر انسانی است، که موفقیت یا شکست در آن، برای هر یک از زوجین سرنوشت ساز خواهد بود. بنابراین، بر هر دختر و پسری لازم است که قبل از ازدواج در مورد انتخاب همسر اطلاعات کافی کسب کنند و سپس اقدام نمایند. از اینرو انتخاب همسر کار مهم و سرنوشت سازی است که نیاز به اطلاعات کافی دارد و نمی‌توان و نباید آن را سهل و آسان پنداشت و نسبت به آن غفلت ورزید.

در انتخاب همسر باید معیارهایی را در نظر داشت تا بر اساس آنها بتوان فرد بهتر و مناسبتری را از طریق سایت همسریابی طوبی برگزید.  در این مقاله چند مورد از این معیارها را عنوان کرده ایم.

تناسب سنی

بعضی از متخصصین حوزه خانواده اعم از روانشناس و جامعه شناس، همسن بودن یا نهایتا یکی دو سال تفاوت سنی را جایز می‌دانند و بر این باورند که زندگی زناشویی مستحکم‌تر خواهد شد. زیرا، زن و مرد از یک دنیای فکری و احساسی مختص سن خود برخوردار خواهند بود و زبان همدیگر را بهتر متوجه می‌شوند، لذا، می‌توانند ارتباط بهتری با یکدیگر برقرار کنند.

بعضی دیگر، بر این باورند که چون زنها زودتر از مردان به بلوغ فکری و جسمی می‌رسند، لذا مسن‌تر بودن مرد بیش از ۷ سال را نسبت به زن مناسب می‌دانند و معتقدند که مردانی که مسن‌تر از زنان هستند، در زندگی مسئولیت پذیرتر بوده و جدی‌تر با زندگی زناشویی برخورد داشته، در نتیجه، رضایت زناشویی افزایش خواهد یافت. اما نمی‌توان برای همه افراد جامعه نسخه واحدی پیچید، زیرا انسان‌ها متفاوت هستند.

تناسب فرهنگی

نکته دیگری که در رضایت از زندگی مشترک نقش چشمگیری دارد‌، هماهنگی و نزدیکی فرهنگی یا سرمایه فرهنگی زن با مرد است که این مشخصه نیز امری اکتسابی است و با توجه به اینکه خانواده اولین آموزشگاه هر انسانی است‌، این امر نیز در خانواده و توسط خانواده شکل گرفته و ساخته می‌شود. بدین جهت‌، والدین در این زمینه نیز وظیفه مهمی را در ساختن چگونگی آن و انتخاب همسر آینده فرزند خود اعم از پسر یا دختر دارند که تفاوت فاحش و متضاد با فرهنگ فرزندشان نباشد.

سلامت جسمی

زن و مرد باید دوره‌های مباشرت خود را که اغلب از سوی زن تعیین می‌شود بتدریج منظم کنند تا جاذبه و گرمی این روابط باقی روز‌ها را تحت‌الشعاع خود قرار دهد. مردان باید بدانند که دوره‌هایی در زندگی زن وجود دارد که طی آن زن از هر حیث خودش نیست. در حوالی این دوره زن فوق‌العاده به عصبانیت، حساسیت و ترشرویی گرایش دارد. دست کم در چنین اوقاتی مرد باید ملاحظه حال زن را بنماید و سعی کند با زن توأم با درک و محبت و احترام برخورد کند و مطمئن باشد بازتاب یک محبت واقعی به زن، دریافت هزاران محبت است.

اعتقادات مذهبی

بررسی‌های به عمل آمده نشان می‌دهد که تعهدات مذهبی و موفقیتهای زناشویی با هم، همبستگی فراوان دارند. از یک دین بودن برای ازدواج مهم است زیرا وقتی زن و شوهر به دین و مذهب واحدی متکی باشند، از سنتها و آداب و رسوم مشابهی پیروی خواهند کرد و این امر در پایداری و دوام زندگی زناشوئی آنها تأثیر بسزائی خواهد داشت.

اصولاً عقاید مذهبی به قدری در سعادت کانون خانوادگی اهمیت دارد که متخصصین علوم تربیتی و روانپزشکی ازدواج افراد از مذاهب مختلف را غیر عاقلانه می‌دانند بخصوص اگر زن و مرد هر دو به عقاید مذهبی خود ایمان کامل داشته و انعطاف ناپذیر باشند. ثابت شده است اعتقادات، و نگرشهای زن و مرد اکثراً پس از ازدواج ادامه می‌یابد و حتی اگر زن و شوهر از یک مذهب ولی دارای اعتقادات و دید فلسفی متفاوت نسبت به اصول و موازین مذهبی خود باشند مثلاً یکی از آنها متعصب و به اصطلاح معتقد به اصول و فروع دین بوده و دیگری بی‌اعتقاد به موازین فوق باشد باز هم منجر به اختلافات عدیده شده و مسائل دیگر زندگی را تحت الشعاع قرار می‌دهد.

بنابراین برای این‌که بتوانید از روابط زناشوییتان محافظت کنید باید یک عاشق ملاحظه کار باشید. این ملاحظات بیش از هزار راه قانونی، پیوند زناشوییتان را محکم نگه می‌دارد. با عضویت در سایت همسریابی طوبی با انتخاب همسر مطابق معیارهایتان، وارد پیوند مقدس ازدواج دائم شوید.

3 دیدگاه در “عوامل موثر در استحکام زندگی مشترک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


پنج × = 40