آداب همسرداری در زندگی

وقتی زن و مرد به ازدواج دائم یکدیگر در آمدند خداوند محبت آن دو را به دل یکدیگر می‏ اندازد . گویی یک روح در دو بدن می‏ شوند .  از این پس، برای گرم‏ تر کردن کانون خانواده به نکات فراوانی می‏ بایست توجه شود . از جمله آن‏ ها ایثار و از خودگذشتگی است. به این معنا که برای تامین و تداوم سعادت خانواده، دیگری را بر خود مقدم داشته، برخی از حقوق خود را نادیده بگیرد .

یکی از عوامل شادابی و تکامل همسرداری تعیین حدود مسؤولیت افراد در خانواده است . البته،  تعیین این مسؤولیت‏ ها بنا بر شایستگی ‏ها و توانمندی ‏هایی است که خداوند در انسان به ودیعه نهاده است . با تقسیم کار، عدالت اجتماعی در محیط خانواده سعادت می‏ آفریند و زن را از دخالت در اموری که سزاوار نیست ‏باز می‏دارد .

اسلام زن را هدیه الهی می داند که مکمل مرد است و این دو با هم می توانند کمال خود و جامعه را رقم زنند. بهترین مردان هم کسی است که برای همسر خود بهترین باشد” خیرکم خیرکم لنسائه” …. بازنده دعوا بین زن و مرد، همه ما انسانهاییم و برنده اش ابلیس که دشمن آشکار ماست و نابودی انسانها و سوء عاقبتشان میل و قصد اوست.

 راه سعادت واقعی در زندگی،  ارتباط شرعی و ازدواج دائم است و حفظ زندگی نیاز به کار و تلاش دارد. مگر می شود گل را بدون رسیدگی و تلاش در گلدان سالم نگاه داشت؟ برخی روابط نامشروع در حال رواج وشیوع است، همه ما باید برای خودمان وخانواده مان نگران باشیم چون کشتی جامعه که سوراخ شد همه با هم غرق می شویم.

در ادامه  به آئین همسرداری و  وظایف متقابل زن و شوهر یعنی وظایفی که بر عهده هر دو نفر است می پردازیم .

تکیه بر خوبی ها

وقتی شوهر کاری انجام می دهد ممکن است آن کار ناقص باشد و یا یک کمبودهائی داشته باشد. در این جا زن باید آن قسمت خوبش را و آن خدمتی که شوهر کرده است بگوید، نه آن قسمتی را که نتوانسته انجام بدهد.


همین طور وقتی که زن یک کاری را انجام داده است، مرد باید آن قسمتی را که زن توانسته انجام دهد ببیند، نه آن قسمتی را که نتوانسته است. این ضرب المثلی را که می گویند اگر یک لیوانی که دو سوّمش آب است و یک سوّمش خالی است، شما هم می توانید بگوئید که دو سوّمش آب است، هم می توانید بگوئید یک سوّمش خالی است، یک حقیقت است. امّا توجه کنید اگر بگوئید یک سومّش خالی است بدی را دیده اید ، و اگر بگوئید دو سوّمش آب است در این صورت خوبی را دیده اید.

مشورت کردن

در برنامه‏ ریزى براى انجام فعالیت‏ هاى اجتماعى، اوقات فراغت، دید و بازدیدهاى خانوادگى و غیره با یکدیگر مشورت کنید و در هر فرصت ممکن با همسر و اعضاى خانواده ‏تان، ارتباط کلامى و عاطفى برقرار کنید زیرا خانم ها از صحبت کردن با همسرشان بیشتر لذت می برند، بنابراین مردان باید به سخنان آنان گوش کنند و واکنش مناسب نشان دهند. در زندگی مشترک تنها تصمیم نگیرید و در کنار یکدیگر شرایط را سنجیده و با هم تصمیم گیری کنید.

لبخند دائم بر لب داشتن

در مقابل شوهر خود با حالت افسرده و اخمو حاضر نشوید .او را در موقع ورود به خانه با لبخند و شاد وخندان (و ترجیحا با بوسه) استقبال کنید و البته موفع رفتن هم با لبخند بدرقه اش کنید. از خوابتون بزنید و نگذارید مرد بدون صبحانه و بدرقه و لبخند و بوسه برود. کاری کنید مرد روحش بطرف شما و خانه پر بکشد، مرد را از خانه فراری نکنید.  خانه باید مأمن ومسکن و ملجأ مرد باشد. یعنی محل احساس امنیت و آرامش و آسایش و پناه مرد باشد. البته برنده باز هم شمایید، اگرخانه اینطور باشد مرد فدایی شما می شود. برخی دریغ از لبخند دارند شما نداشته باشید. زنها که مظهر “قلب” هستند باید لطافت و محبت و عشق را به خانه و جامعه پمپاژ کنند اینطوری قلب مرد را تسخیر می کنند .

ارضای غریزه جنسی

از آموزه های دینی به دست می آید، همبستر شدن زن و شوهر و ارضای غریزه جنسی عبادت محسوب می شود و حتی در روایتی آمده است اگر کسی عمل نزدیکی با همسرش را همراه با آداب و رسوم آن زود به زود انجام دهد به یکی از سنت های پیامبران(ص) عمل کرده است.
نکته ای در اینجا باید بر آن تأکید کرد این است که در انسان برخلاف سایر جانداران، کیفیت همبستر شدن با همسر و انجام رفتار جنسی غریزی نیست و بلکه آموختنی است و باید روش صحیح آن را یاد گرفت، گرچه اصل وجود غریزه جنسی غریزی و فطری است.

 به همین دلیل یکی از آموزه های ضروری برای هر پسر و دختر جوان که تصمیم دارند ازدواج دائم کنند این است که دانستنی های لازم برای این کار را یاد بگیرند. این دانستنی ها شامل: مقدمات همبستر شدن، شناخت نیازهای عاطفی یکدیگر در هنگام آمیزش و رعایت آن، شناخت راه های مختلف همبستر شدن،  آگاهی از راه های جلوگیری از بارداری، تنظیم خانواده،  آگاهی از احکام شرعی آن اعم از زمان و مکان آمیزش و مسائل دیگر آن مثل غسل و امثال آن، رعایت بهداشت ظاهری مثل مسواک زدن،  خوشبو بودن و امثال آن، آگاهی از نکات بهداشتی آمیزش و رعایت آن، آگاهی ضمنی از اختلال های جنسی که در صورت وقوع، سریعا برای معالجه اقدام کنند و صدها نکته ریز و درشت که بیان آنها در این نامه مقدرو نیست و برای فراگیری آن لازم است به وبلاگ سایت های همسریابی و کتاب های مفیدی که در این زمینه تألیف شده مراجعه کنید.

3 دیدگاه در “آداب همسرداری در زندگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


× 5 = پانزده